Киргизстан, официално Киргизка република, е изумителна държава в Средна Азия, за която може да се научи много. Като започнем с това, че страната е била съветска република с избледнели вече комунистически порядки, основната религия е ислям, а голяма част от хората са номади, които ловуват с орли и следват природните цикли, за да откриват пасища за добитъка, минем през това, че Киргизкият език използва три различни азбуки и завършим с факта, че вместо топка, играчите използват труп на коза, за да печелят точки в един от националните си спортове, в Киргизстан със сигурност ще откриете много неща, които ще ви оставят дълбоко замислени.
Независимо дали сте опитен пътешественик или искате да посетите тази част на света за първи път, това е страната, която ще остави траен отпечатък в разбиранията ви за света, културата и красотата на простия начин на живот, свързан с природата.
Тук сме събрали 14 от десетките очарователни факти за Киргизстан, които ще ви накарат да резервирате следващото си пътуване до тази невероятна централноазиатска страна.
1. Киргизстан е земя на величествени планини
Киргизстан е известен със своите зашеметяващи планински вериги, като над 90% от страната е покрита с планини. Някои от най-известните планински вериги в Киргизстан включват планините Тиен Шан, Памир и Алай.
Тези извисяващи се върхове предлагат спиращи дъха гледки и възможности за преходи, планинарство и ски. Независимо дали сте опитен катерач или просто търсите живописен преход, Киргизстан има по нещо за всеки.
Да се каже, че Киргизстан е хълмист е меко казано. Тук има повече от 85 отделни планински вериги, които общо покриват повече от 70% от географската територия. Това кара страната често да бъде описвана като „Швейцария на Централна Азия“.
Най-високата точка е Jengish Chokusu (буквално преведено „небесни планини“), разположена на 7 439 метра, в района на Тян Шан, който се простира на около 2500 километра между границата на Китай и Киргизстан. Изключително красиво място, което се намира тук, е високопланинското езеро, подходящо наречено Небесно езеро. Създадено от стопената вода на заснежените върхове, езерото е като кристално чисто огледало, отразяващо небето и покрития с дървета планински пейзаж, извисяващ се над него.
Това е най-популярният туристически район на Киргизстан, където посетителите могат да се насладят на конна езда, както и да гледат традиционни конни надбягвания и да се запознаят с номадските народни обичаи. Друга драматична част от района на Тян Шан е неговият Гранд Каньон със средна надморска височина от 2000 метра и включва пасища, езера и каньони, където можете да се разхождате, да карате лодка и дори кънки на лед през зимата.
2. Второто по големина високопланинско езеро в света
Езерото Исик-Кул (означава „горещо езеро“ на киргизки), най-голямото езеро в Киргизстан, е второто по големина високопланинско езеро в света, след езерото Титикака в Южна Америка. То се намира на надморска височина от 1600 метра, с дължина 214 километра и ширина близо 60 километра, достигащо дълбочина от 688 метра.
Съдържанието му на сол е ниско и многобройните топли извори на дъното на езерото означават, че никога не замръзва, въпреки изключително ниските температури. То става популярна ваканционна дестинация по време на съветския режим и е популярно и сред дивите животни – над 20 вида живеят в езерото.
По време на нашата екскурзия до Киргизстан ще направим обиколка около езерото с нощувки в няколко различни града, ще можем да отидем на плаж, да практикуваме водни спортове или просто да се разхождаме, любувайки се на невероятна природа в района.
Киргизстан може да се похвали с изумителен брой езера – почти 2000, като повечето от тях са относително малки, образувани от ледници. Само 16 езера имат повърхност над един квадратен километър, а някои са само временни, появяват се, когато снегът се топи и изчезват, когато водата се изпари или изтече.
3. Киргизстан е една от най-малко населените страни в света
Може би всички тези планини имат нещо общо с малкото население на страната или смразяващите костите студени зими и изгарящите горещи лета. На неговите близо 200 000 квадратни километра са разположени малко над пет и половина милиона жители, което е средно само 29,5 души за всеки квадратен километър земя.
За разлика от други слабо населени места като Австралия, където повечето жители са концентрирани в градовете, само 36% от населението на Киргизстан живее в градски места.
4. В Киргизстан се намират три обекта включени в листа за световно наследство на ЮНЕСКО
Два от обектите, естествено, са планини – планинската верига Тиен Шан и планината Сюлейман, легендата за която гласи, че жените, които се изкачат на върха на планината Сюлейман, ще раждат здрави деца.
Третият обект всъщност е свързан с нематериалното световно наследство, а именно – историческият Път на коприната – древният търговски път, който свързва Китай с Европа и Близкия изток. Пътят на коприната е установен по време на династията Хан през 130 г. пр. н. е. и маршрутите остават в употреба, докато Османската империя ги затвори през 1453 г. сл. н. е.
Трайното въздействие все още може да се усети върху търговията и културата на региона през всичките тези векове и пътниците са привлечени от този екзотичен и изпълнен с митове пейзаж.
Някои от най-популярните дестинации по Пътя на коприната в Киргизстан са:
Таш Рабат
Таш Рабат, първоначално построен като манастир, по-късно се превръща в хан за търговски пътници по маршрута.
Кулата Бурана
Голямата, куполна, симетрична структура е подчертана от драматичната природа наоколо. Първоначално минарето на кулата Бурана е било високо 45 метра, но с течение на времето земетресенията са го намалили до 25 метра. То отбелязва мястото на древния град Баласагун и е заобиколен от поле, изпълнено с каменни статуи на воини.
Базарът в Ош
3000-годишният базар в Ош е мястото, където най-добре ще изпитате какъв е бил животът по време на разцвета на търговията по Пътя на коприната и да надникнете в корените на киргизката култура.
5. Киргизстан има една от най-късите железопътни мрежи в света
С дължина само 417 километра железопътната мрежа на Киргизстан е една от най-късите в света. Едва ли е изненадващо, като се имат предвид всички тези планини. Един от най-бързите и лесни начини за пътуване е кон или на два крака.
6. Злато, много злато
Златото наистина е цар на територията на Киргизстан. То представлява 43 процента от износа на страната. Златната мина Kumtor в планините Тян Шан, открита през 1997 г., се намира на едно от най-големите златни находища в света.
7. Киргизкият език използва три различни азбуки
Киргизкият език, част от тюркското езиково семейство, има уникално езиково наследство. През годините киргизкият е бил написан с различни писмености. Исторически е използвана орхонската писменост, руническа писменост, датираща от ранните тюркски държави. През 20-ти век киргизкият е бил написан с помощта на арабската азбука до 20-те години на миналия век, когато е въведена латиницата. С идването на Съветския съюз се преминава към кирилица, която се използва и до днес.
Това езиково многообразие отразява стратегическата позиция на Киргизстан по историческите търговски пътища. Въпреки че кирилицата все още е официалната писменост за киргизкия език, се полагат усилия за опростяване и потенциално преминаване обратно към латиница от страна на властите, за да се насърчи чувството за национална идентичност, отделно от руското влияние.
8. Най-дългата поема в историята увековечава Киргизстанския национален герой Манас
Епосът Манас е дълга и сложна поема, която се смята за едно от най-великите произведения на централноазиатската литература. Този епос разказва историята на киргизкия народ и все още е широко изучаван и изпълняван днес и е източник на гордост за народа на страната.
Манас е роден в района на Талас в Киргизстан и неговият епос отразява усилията му да обедини различни воюващи племена, за да създаде мирна родина за своя народ. Влиянието на Манас и неговата история е огромно в културата на Киргизстан. Негови статуи са навсякъде, улици са кръстени на него, а продукциите по неговата история са основна част от сценичните изкуства в страната. Дори знамето на страната е проектирано с 40 слънчеви лъча, които представляват 40-те племена, обединени от Манас.
Дълга цели 500 000 реда, епичната поема за живота на воина Манас е 20 пъти по-дълга от Одисея. Повечето записи датират от 18-ти век, въпреки че киргизките твърдят, че творбата е много стара приказка, която се е предавала от уста на уста, докато не е била записана през 1700 г., а първата пълна версия е публикувана през 1920 г.
9. Киргизките воини са свирепи
Киргизите са една група от хората, които нападат границите на Китай през трети и четвърти век пр. н. е., създавайки необходимостта от изграждането на Великата стена като защитна бариера. Но не си мислете, че всички тези воини са били мъже.
Курманджан Датка, известна като „Кралицата на планините“ е млада жена от 19-ти век, която бяга от уреден брак, за да се бие срещу руските имперски сили, като в крайна сметка става лидер на алтайските планини в кралство, което се разпростира в днешен Киргизстан, Узбекистан и Таджикистан.
10. Най-голямата естествена орехова гора в света е в Киргизстан
Сгушено в тучна долина на киргизстанската планинска верига Чаткал на надморска височина от 1700 метра се намира село Арсланбоб, дом на най-голямата естествена орехова гора в света, възникнала в древни времена. Някои учени твърдят, че възрастта ѝ надхвърля 50 милиона години.
Площта ѝ е около 700 000 хектара и на тази огромна територия се отглеждат множество орехови дървета, шамфъстък, бадеми, череши, круши и много други дървета (около 130 растителни вида). Някои орехови дървета са на възраст над хиляда години и всяко от тях носи от 150 до 400 килограма ядки всяка година.
11. Алкохолно конско мляко: уникална киргизка традиция
Киргизстан е известен със своята традиционна алкохолна напитка, наречена кумис. Кумисът се прави от ферментирало конско мляко и се ползва като основен продукт в киргизката култура от векове.
Счита се, че напитката има лечебни свойства и често се консумира заради нейните ползи за здравето (може дори да не е възможно да се напиете с Кумис поради ниските нива на алкохол).
Въпреки че може да не е по вкуса на всеки, кумисът е задължителен за тези, които искат да се потопят в киргизката култура.
Киргизката кухня от друга страна е уникална смесица повлияна от съседните страни (най-вече Русия) и номадския начин на живот на киргизките хора. Кухнята включва разнообразие от ястия, включително печени меса, пресни млечни продукти и разнообразие от хляб.
Едно от най-известните ястия в Киргизстан е бешбармак, обилна яхния, приготвена с варено месо и картофи. Независимо дали сте любител на различните вкусове или просто търсите вкусна храна, кухнята на Киргизстан със сигурност ще ви задоволи – особено месото на скара (и не толкова алкохола от конско мляко).
12. Киргизстан е страна на номади
Едно от най-уникалните неща за Киргизстан е неговото силно номадско наследство. В съответствие с дългата история на номадския живот в страната, днес много киргизстанци все още живеят по този начин, като преместват стадата си на различни пасища през цялата година. Този начин на живот е дълбоко вкоренен в културата на страната и може да се види в традиционната номадска архитектура, музика и облекло.
Традиционните овчарски убежища – юрти, все още се използват широко в Киргизстан. Кръглите домове, подобни на палатки, са направени от кийиз (многопластов филц), опънат около кереге (сгъваема дървена рамка).
Нашата екскурзия в Киргизстан включва 2 нощувки в традиционни юрти, което ще ви накара да преживеете истинския номадски живот.
13. На лов с орли
Ловът на орли е древна и почитана традиция в Киргизстан, която се предава от поколения. В исторически план ловът със златни орли е бил форма на оцеляване, осигуряваща месо и козина през суровите зими.
Днес той остава ключов културен символ на киргизкия народ, а ловците на орли са много уважавани в обществото. Тези ловци използват женски златни орли, тъй като те са по-големи и по-силни от мъжките и създават тясна връзка със своите собственици, която може да продължи десетилетия.
Ловците носят традиционно облекло и яздят коне, създавайки ярка сцена на зашеметяващия фон на Киргизките планини. Процесът на обучение на тези големи грабливи птици отнема много години и изисква търпение и умения. Ловецът и орелът развиват интимно разбирателство, птиците се третират с голямо внимание и дори стават част от семейството на ловеца. Традицията на лов на орли също е състезателен спорт, където ловците демонстрират способността си да командват и ловуват със своите орли.
По време на пътуването до Киргизстан ще станем свидетели именно на връзката между местните хора и орлите, докато опитен ловец ще демонстрира лов с орли.
14. Необичайни спортни традиции
Спортната култура на Киргизстан е толкова уникална, колкото и планинския му терен. Традиционни игри като „Kok Boru“, „Oodarysh“ и „Tyin Enmei“ произлизат от суровия живот на тяхното номадско минало.
Кок Бору е особено вълнуващ спорт, вид конно състезание, често сравнявано с поло; обаче, вместо топка, играчите използват труп на коза, за да печелят точки, като я пускат в кладенеца или вратата на противниковия отбор. Тази интензивна игра традиционно се играе за подобряване на конните и бойните умения на ездачите и все още е широко популярна днес, особено по време на празненствата на Навруз (персийската Нова година).
Други спортове като Oodarysh, форма на борба между коне, и Tyin Enmei, където ездачите трябва да вземат монети от земята в пълен галоп, също демонстрират забележителната езда и сръчност на киргизките хора. Тези игри не само осигуряват забавление, но също така укрепват културата, свързана с конете, която е била център за живота в Киргизстан от векове.
Както вече се убедихте сами Киргизстан е едно различно място, което си заслужава да се посети поне веднъж в живота. Изживейте го с нас!
Прочетете още информация за Киргизстан, климата, населението и историята на тази невероятно страна.