Тайван

Тайван: Китайска история и модерни ценности в Далечния Изток

Тайван е уникална дестинация, намираща се на една педя от Китай, която несъмнено ще ви остави незабравими спомени. Това е държава-остров в Източна Азия, бореща се за своята независимост като държава и популярна с оживените нощни пазари, планинския чай и спиращата дъха природа. 

Забележителности

Информация

Подобно на много други места в Азия, Тайван е гъсто населен и силно развит по отношение на икономиката, технологиите и транспорта. Въпреки това екзотичните култури процъфтяват из целия остров и спираща дъха природа може да се намери в планинската вътрешност.

Доскоро Тайван се смяташе предимно за дестинация за бизнесмени. Въпреки това, благодарение на смесицата от китайска традиция и съвременни влияния – както и страхотните му екологични съкровища и изключително приятелски настроени хора – той печели място в сърцата на много хора по света.

Атракции

Обсерваторията в Тайпе

Тайпе 101, известен преди като Световния финансов център на Тайпе, е небостъргач в столицата на Тайван. Сградата е официално класифицирана като най-високата в света от откриването й на 31 декември 2004 г. (навреме за празнуване на Нова година). Въпреки това Бурж Халифа надминава Тайпе 101 през 2009 г.  От 2023 г. Тайпе 101 е най-високата сграда в Тайван и единадесетата най-висока сграда в света.

Националният Музей Дворец

Националният дворцов музей е музей в Тайпе, Тайван. Има постоянна колекция от близо 700 000 части от китайски артефакти и произведения на изкуството, много от които са преместени от Дворцовия музей в Забранения град, както и от пет други институции в континентален Китай. Самата музейна сграда е построена през 1965, с много последващи разширения, което я прави една от най-големите от този тип в света. Колекцията на музея обхваща предмети от 8000 години китайска история.

Природен Геопарк Йелиу

Една от водещите дестинации в северен Тайван, Йелиу Геопарк е дом на редица уникални геоложки образувания, включително емблематичната „Главата на кралицата“. Част от миаоценската формация Даляо, носът се простира на около 1700 метра, образуван, след като хиляди години геоложки движения са принудили планините Датун да променят формата си, подавайки се в океана. Освен главата на кралицата, други забележителни образувания включват морски свещи, приказна обувка, джинджифилови скали, слонска скала, сладоледена скала, целуваща скала и главата на принцесата.

Езерото Слънце Луна

Езерото Слънце Луна е най-големият воден басейн в Тайван. Районът около езерото е дом на племето Тао, едно от аборигенните племена на Тайван. Езерото обгражда малък остров, наречен Лалу. Източната страна на езерото прилича на слънце, докато западната страна прилича на луна, откъдето идва и името. Езерото е разположено на 748 м  над морското равнище и е дълбоко 27 m и има площ от приблизително 7,93 km2. Районът около езерото има много пътеки за туризъм.

Старата Планинска Релсова Велисопедна Писта

Иновативният дизайн на тази велосипедна алея съчетава технологията на електрически велосипеди с вековна железопътна линия за дърводобив, за да създаде нов начин за изследване на Тайван. Тази историческа железопътна линия някога е била известна със своите инженерни постижения: стръмни склонове и рекордни завои, както и уникални мостове и дълги тунели съставляват железопътната линия. Дългата 12 мили релса вече е обновена и оборудвана с електрически велосипеди, което я прави отличен вариант за семейства, търсещи „зелени“ приключения.

Климат

Тайван има дълго лято и къса, мека зима. Един от островите е пресечен от Тропика на Рака, което обуслява появата на различни климатични зони. Типично, средните температури за Тайван са между 18°C през зимата и 29°C през лятото. Най-ниските температури през зимата падат до 10°C, а най-високите през лятото минават 35°C.

Сезоните в Тайван са повлияни пряко от Източноазиаткия мусон, както и и всички останали части на острова. Това е и причината през Май и Юни по-голямата част от Тайван да е уязвима към обилни валежи. Тайфуни могат да бъдат често срещано явление през Юли, Август и Септември, като някои от тях са доста опустошителни за природата и населението. Това е причината Тайван да не се посещава от туристи през лятото.

Поради мекия си климат, Тайван е един гигантски екопарк, който се слави с изобилие от растителни и животиски видове. Мангровите гори са често срещани на острова и именно те са една от причините огромен брой мигриращи птици от цял свят да използват крайбрежието на Тайван като временно убежище и зона за почивка. През есента много видове които пребивават в по-студени региони прекарват зимата си в Тайван.

Население

Коренните племена на Тайван са били на острова от хиляди години, но сега са малко малцинство. Само един на всеки петдесет тайванци е официално абориген, но много по-голяма част от населението – има някакво местно наследство. Всички местни племена на Тайван – официално 16, с още няколко групи, които се борят за признаване – са австронезийски и много експерти смятат, че Тайван е мястото, където австронезийският клон на човечеството е започнал.

Около три четвърти от населението на Тайван смятат себе си за „обикновени тайванци“, което означава, че не са нито местни жители, хака, нито жители на континента. Хората хака, които се срещат в континенталната част на Китай и Югоизточна Азия, започват да се заселват в Тайван в началото на 18 век. Тази китайска етническа група Хан има свой собствен език и обичаи.

Между 10 и 15 процента от населението се счита за „континентално население“. Това включва много хора, родени в Тайван, тъй като в традиционното китайско мислене произходът на човек идва от неговия или нейния баща. Съответно много граждани, които имат майка от Тайван и които никога не са посещавали Китайската народна република, се смятат за „континентални“.

Култура и езици

Тайван е важен център в Синосферата, където будизмът, даоизмът, дзен, литературата, архитектурата, изкуствата, занаятите и традиционните обичаи са добре популяризирани и запазени. Също така, Тайван е първоизточникът на експанзията на австронезийския народ, и поради това на тези земи има множество разновидности на австронезийски езици и култури.

Със свободно и отворено общество, където различни етнически групи живеят в хармония, и със стабилен икономически растеж, Тайван е развил уникална култура, която включва различни характеристики и ценности на китайската култура. Отявлен пример за присъствието на Китай в тайванската култура е запазването на традиционните китайски йероглифи, използвани преди повече от 2400 години от династията Цин.

Тайванската кухня е важна част от културата на народа, и бутки за храна, магазини и ресторанти могат да бъдат намерени на всяка крачка във тайванските градове. Националната им кухня е уникална и веднъж опита ли се от туристи трудно бива забравена. Някои от най-популярните им ястия в цял свят са чай с перлено мляко, юфка Данзай, супа от свинско месо със скариди, сандвич-ковчег, зеленчукови и месни рапове, фиде от стриди, сандвичи на пара и десерт с натрошен лед.

Икономика и транспорт

Тайван има влиятелна роля в глобалната икономика. Според Световната Търговска Организация, страната е 18-тия най-голям износител и 17-тия най-голям вносител на стоки през 2018. Като един от най-силните играчи в индустрията на световни информационни и комуникационни технологии (ИКТ), Тайван е основен доставчик на стоки в целия индустриален спектър.

В Тайван има удобна и безопасна транспортна мрежа. Без значение какъв вид транспорт планирате да използвате в Тайван, той винаги е безпроблемно свързан, което прави вашето посещение по-лесно. Тайпе и Гаосюн разполагат с модерни, всеобхватни системи на метрото, които се интегрират безпроблемно в системата на градския автобус, за да осигурят лесен достъп до всяко място в двата града.

Високоскоростната ЖП система на Тайван осигурява междуградска железопътни услуги със скорост 300 км/ч по западния коридор на Тайван, като експресната услуга между Тайпе и Гаосюн отнема само 105 минути. Нова лека железопътна линия свързва международното летище Таоюан с централната гара на Тайпе за 35 минути.

Тайванската услуга за велосипеди под наем uBike осигурява евтин и удобен достъп до десетки хиляди висококачествени, удобни велосипеди в няколко голедми градове. Намерете най-близката станция в мобилното си приложение, отключете велосипеда с удобна карта със съхранена стойност и оставете велосипеда на станция близо до вашата дестинация.

История

Любопитен факт за Тайван е, че официално не е обявена за независима страна, а по-скоро е приета за част от Китай. Това е нещо, с което местното население от години се бори, тъй като те копнеят за своята независимост.

Тайван е бил обитаван от около 30 000 години, но до 16-ти век е бил terra incognita. Коренното население на острова от време на време е търгувало с външни лица, но дори китайската империя е знаела много малко за този остров, само на ден и половина с ветроходна лодка от югоизточното крайбрежие на Китай.

Войната, която избухва между Китай и Япония през лятото на 1894 г., няма нищо общо с Тайван, но поражението на Китай принуждава империята Цин да отстъпи Тайван и островите Пенгу на Япония. Някои тайванци се съпротивляват на превземането и японската армия прекарва шест месеца и губи хиляди мъже, смазвайки местните партизански сили.

Повечето от японските смъртни случаи са резултат от болест, а не от огнестрелни рани. Новите господари на Тайван осъзнат, че справянето с маларията и холерата трябва да бъде приоритет. През първите 20 години на японското управление са направени големи подобрения в общественото здраве. Построени са пътища и е разширена железопътната мрежа.

Често задавани въпроси

Не! Повечето националности, включително граждани на България и Европейския съюз могат да пътуват в Тайван без виза за период до 60 дни.

Абсолютно! Нивото на престъпността в Тайван е ниско. Насилствените престъпления са рядкост. Има дребни престъпления, като джебчийство. Увери се, че вещите ти, включително паспортът и други документи за пътуване, са обезопасени по всяко време.

Повечето ресторанти и магазини в Тайван приемат само пари в брой, като това важи особено за нощните пазари.

Местната валута е New Taiwan Dollar (NTD), но трябва да се има предвид, че суми над NTD$20,000 (приблизително 1100 лв) трябва да бъдат декларирани при пристигане на летището.

Поради това ти препоръчваме да започнеш пътуването си с по-малко кеш, като един пътешественик в Тайван обикновено има нужда от 40-60 лева джобни на ден. А в случай, че решиш, че ти се прекалява с бъбъл тий, средната такса за теглене от банкомат е NTD$100 (ок. 5 лв).

Избрали сме един от най-подходящите месеци за пътуване в Тайван. През ноември температурите варират между 19°C и 25°C, а дъждовете са по-леки и краткотрайни в сравнение с други сезони.

Препоръчваме ти да включиш в багажа си леко яке, подходящо за дъждовно време, и връхна дреха като есенна жилетка, в случай на по-ниски температури.

Много хора определят тайванците като изключително дружелюбни и търпеливи спрямо чужденците, но винаги е по-лесно, когато знаеш някои неща предварително.

  1. В храмовете, носенето на дрехи, които покриват бедрата, раменете и корема, е знак на уважение.
  2. Много ресторанти предварително включват бакшиш в цените си, но е прието да се добавят 10% за масажисти.
  3. Тайванците спазват стриктно забраната за храни и напитки в обществения транспорт, където дори дъвченето на дъвка може да доведе до строги погледи.
  4. Публичните тоалетни са често срещани, добре поддържани и безплатни, като при нужда такива могат да се намерят и в по-големите магазини.

Въпреки особеностите, няма нужда от притеснения. Тайван е гостоприемна страна, а улиците на Тайпе са оживени, динамични и известни като място, където всеки може да бъде себе си.

Детайли за страната

  • Столица Тайпей / Тайпе
  • Територия 36,178 km2
  • Население 23.5 милиона
  • Часова Зона GMT+8
  • Религия 93% Будизъм, 4.5% Християнство, 2.5% Ислям
  • Език Тайвански мандарин
  • Визов Режим Български граждани пътуват без визи и паспорт валиден мин. 6 месеца от датата на пристигане
  • Сезон Февруари-Април / Октомври-Декември
  • Валута Тайвански Долар (KWD)