Тайван е истински рай на Земята с планинския си релеф, вкусната кухня и приветливи хора. Въпреки, че е частично призната държава, Тайван е един от водещите технологични центрове в света. В столицата Тайпе се намира един от най-високите небостъргачи в света и това е едно от нещата, отличаващо Тайван от останалите държави в Азия.

В статията сме ви приготвили 15 други любопитни факти за Тайван, които го правят една уникална и незабравима дестинация за посещение. Елате с нас на един от незабравимите ни турове до Тайван и го опознайте от близо! Но преди това нека видим какво можем да очакваме от тази азиатска дестинация. Нека започваме!

1. Мост по суша от Китай до Тайван

Въпреки че днес Тайван е остров, по-ниските нива на морето през последната ледникова епоха са довели до сухоземен мост през 180-километровия Тайвански пролив.

Първият човек, достигнал Тайван пеша, вероятно е преминал този сухоземен мост преди около 20 до 30 000 години. Предците на днешните тайвански аборигени вероятно са дошли по-късно с лодка, преди около 6500 години.

По този начин Тайван е на ръба на континенталния шелф, който се спуска стръмно от източното му крайбрежие. Тайванският пролив е плитък, със средна дълбочина само 60 метра и има няколко острова, включително архипелага Пенгу.

2. Тайван е най-планинският остров в света

Смята се, че Тайван има най-високата концентрация на високи планини от всички острови в света. Всъщност 2/3 от острова е покрит с планини. Въпреки че Тайван е субтропичен, върховете на тези планини са заснежени през зимата.

В Тайван има 268 планини над 3000 метра. За сравнение, Хавай има само 3, Хоншу (основният остров на Япония) има 19, целият щат Колорадо има 119.

Туристи в Тайван са съставили списък от „100-те върха на Тайван“ и се смята за голям подвиг да се изкачат всичките 100 от тях. Централната планинска верига се простира по дължина на целия остров, като формира естествена преграда за реките и своебразно разделя западната от източната част на Тайван. На запад се намира планината Юшан, където е и най-високият връх в Североизточна Азия – 3592 метра.

3. Има активен вулкан в Тайпе

Тайван е геологично активен остров, разположен върху Огнения пръстен. Общо има четири активни вулканични района.

Едната е вулканичната група Датун, която включва националния парк Янгминшан в Тайпе и град Нов Тайпе. Въпреки че преди това е бил спящ вулкан, през 2017 г. под него е открита магмена камера на 15 км от центъра на Тайпе.

Това обяснява защо има толкова много горещи извори в Тайван, една от най-високите концентрации в света, включително кални горещи извори и 1 от само 3 соленоводни горещи извора в света, на Зеления остров.

4. Най-дълго продължилата дъга в света е била в Тайван

На 30 ноември 2018 г. учени от Китайския културен университет са записали най-дългата дъга, която е продължила 8 часа и 58 минути. Университетът се намира на склоновете на Янгмишан в град Тайпе.

Явлението е включвало общо 4 различни дъги, появявили се едновременно. Известно е, че паркът има идеални условия за образуване на дъга.

5. Тайван е най-свободната страна в Азия

През 2022 г. “Индексът на човешката свобода” оцени Тайван като най-свободната страна в Азия и 14-та в света, изоставайки точно след Канада.

Някои подобни рейтинги включват: най-демократичната страна в Азия, определена от Economist Intelligence Unit, най-свободната преса в Азия, 6-та в света по отношение на икономическата свобода, най-големият прайд парад в Азия и първата (и все още единствена) страна в Азия за узаконяване на равните брачни права.

Списание TIME нарече Цай Инг-вен, настоящия президент на Тайван, един от най-влиятелните хора в света, докато Forbes я нарече една от най-влиятелните жени и номер 2 жена политик в света.

6. Тайван е родината на перления чай

Чаят с перлено мляко вече е глобален феномен. Въпреки че има някои противоречиви твърдения за изобретението му, никой не оспорва, че произхожда от Тайван.

Най-разпространената история гласи, че през 1988 г. работник в магазин за десерти в Тайчунг е изсипал желиран десерт в студен чай по време на среща. Шефът забелязал и решил, че това е страхотна идея. Все още можете да посетите мястото, където се е случило – оригиналния магазин Chun Shui Tang Siwei в Тайчун.

Друга история идва от базираната в Тайнан Hanlin Tearoom, която казва, че е направила това две години по-рано. Която и да е вярна, чай с перлено мляко днес се продава от хиляди места в цялата страна и е част от ежедневието в Тайван.

7. Първите кафета с котки също произхождат от Тайван

Трябва да благодарим на Тайван и за тази международна тенденция. Всичко започва през 1998 г. в Cats & Dog Café (все още работещо, но сега наречено Kitten Coffee Garden). Заведението е наречено е така, защото вътре са живели няколко котки и само едно куче, за да могат гостите да ги галят, хранят и снимат.

Мина известно време, докато този феномен се наложи трайно и по други места. Япония отвори първото си такова заведение през 2004 г. и днес е известна с това, че има кафенета, посветени на всякакви животни.

В момента има над дузина котешки кафенета само в Тайпе и над 100 в цялата страна. В Тайван има и специално котешко село, наречено Хоутонг.

8. Боклукчийските камиони се движат с класическа музика

Докато в някои страни има камиони за сладолед, които пускат песни, в Тайван камионите за боклук са най-гласовити. Всеки ден по 2-3 пъти на ден (с малко прекъсване) камионите обикалят всеки квартал на страната.

Местните жители чуват свиренето на Für Elise от далеч, което е знакът им да изтичат надолу и да изхвърлят боклука. Това е рутина в Тайван и повечето жители не се замислят, но със сигурност е една от многото странни черти, заради които обичаме Тайван.

Тези камиони също събират компост във варели, докато камион за рециклиране обикновено следва плътно зад тях. Всъщност Тайван има един от най-високите нива на рециклиране в света – 55%. За сравнение, първото място е за Германия с 66%, докато САЩ са под 30, а Япония е под 20.

9. Повечето полупроводници и компютърни чипове се произвеждат в Тайван

Тайван е най-големият производител в света на полупроводници (65%) и модерни компютърни чипове (95%). Това са ключови елементи в смартфони, компютри, автомобили и различни други цифрови устройства.

Само една тайванска компания, TSMC, управлява удивителните 55% от глобалните договори за производство на чипове. Тези чипове са най-търгуваният продукт в света, изпреварвайки петрола. Според TIME това прави Тайван център на света.

10. Тайван е официално призната държава от само 13 други държави

След като Република Китай е загубила в Гражданската война от Китайската комунистическа партия, нейните лидери (и милиони хора) са избягали в Тайван с надеждата да се върнат у дома някой ден. Това никога не се е случило, така че Тайван все още официално се нарича Република Китай днес.

ООН спря да признава Република Китай за законни владетели на Тайван през 1971 г., а САЩ ги последваха през 1979 г. Сега Китай твърди, че Тайван е една от неговите провинции, с което повечето тайванци не са съгласни.

Китай блокира влизането на Тайван в международни организации и го принуждава да се състезава като „Китайски Тайпе“ на Олимпийските игри.

В момента Тайван има само 13 официални дипломатически молби. От 13-те, девет са малки островни нации.

11. Тайпе 101 е най-високата зелена сграда в света

Въпреки че Тайпе 101 вече не е най-високата сграда в света (2004 до 2009 г.), тя все още претендира за титлата „най-високата зелена сграда в света“.

Не, това не означава, че цветът му е зелен (но това би било страхотно, тъй като в крайна сметка е моделиран на бамбуково стъбло). Taipei 101 се счита за екологично чист. Това включва ниски емисии на CO2 и потребление на електроенергия.

Статутът на сградата е определен от Leadership in Energy and Environmental Design (LEED), организацията, която етикетира сградите като „зелени“ в САЩ.

Други титли, държани от Taipei 101, включват 3-тият най-бърз асансьор в света (61 км/ч) и най-тежкият амортисьор в света (738 тона), гигантска люлееща се стоманена топка, която предпазва сградата от падане при земетресения.

12. В Тайван се провежда най-опасният фестивал в света

Всяка година в деня на Фестивала на фенерите, един от най-колоритните фестивали в Тайван, малко селце в Тайнан изригва с фойерверки и ракети от бутилки. Опасното в случая е, че те не са изстрелвани в небето, а директно в тълпи от хора.

Нарича се фестивалът на фойерверките Yanshui Beehive, тъй като някои ракетни стойки са оформени като кошери и изстрелват във всички посоки едновременно. Участниците трябва да носят каски и защитно облекло, но нараняванията все още са чести.

13. Тайван има собствен календар като за нулева година се счита 1912

Календарът, който най-често се използва в Тайван, е календарът на Република Китай. Според този календар година 0 е 1912 г., датата на основаването на Република Китай. Така че, за да намерите текущата година, трябва да извадите 1911. Например 2023 е година 112.

Студенти и професионалисти наистина използват този календар за писане на дати. Това може да доведе до известно объркване за посетителите в Тайван. Например „70-те години“ може да се отнася за 1970-те години в международния календар или 70-те години в тайванския календар.

14. В Тайван има 4 официални езика

Четирите официални езика на Тайван са тайвански (наричан още тайю, хокиен, холо или миннан), мандарин, хака и формозански аборигенски езици колективно. Трябва да се отбележи, че английският не е един от тях. Страната говори за това да стане „китайско-английска двуезична държава“ до 2030 г., но много хора имат съмнения относно това.

Ако се возите на Taipei MRT, ще чуете съобщения на 5 езика, които не съвпадат точно с официалните езици. Те са тайвански, мандарин, хака, английски и японски.

15. Тайван е била колония на Япония за 50 години

От 1895 до 1945 г. японците са окупирали Тайван. Те са построили железопътна линия из страната, както и болници и университети, включително Имперския университет Тайхоку (днешен NTU, най-доброто училище в страната).

Японското влияние все още може да се види в цял Тайван, от шинтоистките светилища и големи сгради, които все още се използват (включително президентския дворец!) до японската кухня и думите, които са включени в тайванския език.

Това бяха нашите подбрани 15 интересни факти за Тайван и неговата история и култура. Можете да откриете още информация за държавата на страницата, описваща детайлно дестинацията.